Dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne w Poświętnem 2021

Dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne w Poświętnem 2021

W niedzielę, 29 sierpnia w Poświętnem odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta o 12.00 w intencji rolników, którą sprawował bp Romuald Kamiński. W jej trakcie biskup poświęcił wieńce dożynkowe. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.

– Jeśli dzisiaj w Poświętnem dziękujemy za dar ziemi – radosny akt uwielbienia Boga za plony – to ma nauczyć nas szacunku do ludzkiej pracy, ale także pokornego i godziwego korzystania z tych plonów. Jest wciąż wielkim grzechem, szczególnie wśród ludzi młodych, ale także starszych, marnowanie żywności, nieszanowanie tego, że mamy co jeść, niedocenianie daru, który przychodzi rolnikowi z takim trudem. Należy wciąż uczyć nowe pokolenia, że dziękczynienie owocuje szacunkiem dla ludzkiej pracy i owoców tej pracy – podkreślił.
W prezbiterium były obecne symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).
– Symbole ŚDM i ich wymowa – Krzyż i Maryja Dziewica – obrończyni ludu – są znakiem służby Panu, są świadectwem tych milionów pielgrzymów, którzy w różnych częściach świata gromadzili się przy papieżach, modlili, mieli wielkie pragnienia i tęsknoty, poszukiwali sensu i tożsamości – zaznaczył biskup Grzybowski.

Pod koniec liturgii głos zabrał ks. proboszcz Robert Kalisiak:
– Dożynki, które przeżywamy to święto plonów, święto rolniczego trudu i dzień dziękczynienia za to wszystko, co zrodziła ziemia w ciągu ostatniego roku. Obchodzony jest zawsze z posługą kościoła – powiedział.
– Wyrażam Wam kochani, moją głęboką wdzięczność za Wasze wzruszające zgromadzenie drodzy rolnicy. Świadectwo wiary i braterstwa. Wszystkich pozdrawiam serdecznie i czule. Pragnę przede wszystkim, jeszcze na koniec, pozdrowić z poważaniem każdego z Was, rolników diecezji warszawsko-praskiej – ludu mocny. Jak powiedział Święty Paweł: „pojętny, wierny, skromny i szlachetny” – podkreślił ks. Robert Kalisiak.
– Cyprian Kamil Norwid pisał, że rolnik „jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba” – przytoczył ks. proboszcz pod koniec przemówienia.
W tym dniu ks. Robert Kalisiak przyjął też nominację z rąk biskupa Kamińskiego na Duszpasterza Rolników Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Po zakończeniu Mszy Świętej korowód złożony z delegacji niosących wieńce dożynkowe, kapłanów, gości i mieszkańców przemaszerował na teren przy Zespole Szkół w Poświętnem, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział 29 delegacji. Biskup Romuald Kamiński wyróżnił następujące wieńce: 1. Nowe Ręczaje (gmina Poświętne), 2. Sitki (gmina Klembów), 3. Krubki Górki (gmina Poświętne).