Wielka Sobota, Liturgia Wigilii Paschalnej

11 kwietnia przeżywaliśmy Wielką Sobotę. Jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Podobnie jak w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej. Kapłani udali się w drogę samochodami, aby pobłogosławić parafię. W tym trudnym czasie ich dobre słowo podniosło na duchu wiernych. 

Dopiero po zapadnięciu zmroku odbyła się Liturgia Wigilii Paschalnej, która jest już częścią obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Wigilia Paschalna jest najważniejszą częścią Triduum Paschalnego.

Wigilię Paschalną rozpoczęła Liturgia Światła, w której ks. Adam pobłogosławił ogień w kościele i zapalił paschał, uczynił na nim znak krzyża i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Później wbił w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Na zakończenie Liturgii ks. Adam zaśpiewał „Exsultet” – uroczyste Orędzie Wielkanocne.

W czasie Liturgii Słowa odczytano dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistołę oraz ewangelię. Pomiędzy nimi odśpiewano psalmy responsoryjne. Homilię wygłosił ks. Adam. 

W czasie Liturgii Chrzcielnej zaśpiewano „Litanię do wszystkich świętych”. Następnie ks. Adam pobłogosławił wodę trzykrotnie zanurzając w niej paschał. Liturgię zakończyło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. 

Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna, czyli Komunia święta.