Wielka Sobota

20 kwietnia przeżywaliśmy Wielką Sobotę – czas oczekiwana na przyjście Jezusa Chrystusa. Parafianie od rana do zmierzchu adorowali Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. W tym dniu nie ma mszy. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Dopiero wówczas odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Wigilia Paschalna jest najważniejszą częścią Triduum Paschalnego. Składa się z 4 liturgii: światła, słowa, chrzcielnej i eucharystycznej.

Na początku przed kościołem ks. Albert poświęcił ogień. Po zapaleniu paschału nakreślił na nim krzyż oraz litery alfę i omegę. W czasie liturgii słowa odczytano m.in. fragmenty księgi rodzaju (opis stworzenia świata), księgi wyjścia (przejście Izraelitów przez Morze Czerwone) i epistołę  (list św. Pawła do Rzymian). Liturgię chrzcielną otworzyła Litania do wszystkich świętych. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody (poprzez zanurzenie w niej paschału) i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Za dnia w dolnym kościele  księża święcili pokarmy. W koszyku (święconce) powinny znajdować się m.in.  jaja (symbol nowego życia), baranek (symbol zmartwychwstania Chrystusa), sól kuchenna (chroni przed zepsuciem), pieprz, chleb, wędlina, chrzan i ciasta świąteczne (np. baba, pascha).