Wielka Sobota 2022

Wielką Sobotę przeżywaliśmy 16 kwietnia. To czas oczekiwana na przyjście Jezusa Chrystusa. Parafianie od rana do zmierzchu adorowali Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim, a księża święcili pokarmy w kościele i sołectwach.
O 19.00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej, która zainicjowała obchody Niedzieli Wielkanocnej.
Wigilia Paschalna jest najważniejszą częścią Triduum Paschalnego. Składa się z 4 liturgii: światła, słowa, chrzcielnej i eucharystycznej.
Msza rozpoczęła się przed kościołem, gdzie ks. Robert poświęcił ogień. Po zapaleniu paschału nakreślił na nim krzyż oraz litery alfę i omegę. W czasie liturgii słowa odczytano m.in. fragmenty księgi rodzaju (opis stworzenia świata), księgi wyjścia (przejście Izraelitów przez Morze Czerwone) i epistołę  (list św. Pawła do Rzymian). Liturgię chrzcielną otworzyła Litania do Wszystkich Świętych. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody poprzez zanurzenie w niej paschału i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.